Rowing (Boys): Varsity in 2021-2022

Coaches

Name Position Contact
Spencer WashburnHead Coachswashburn@deerfield.edu
Sam MorrisAssistant Coachsmorris@deerfield.edu
Caleb CorlissAssistant Coachccorliss@deerfield.edu
Thad BennettAssistant Coach
[disabled_da_apex_team_coach_directory]

Schedule

Win: 6, Ranked: 3
Date / Time Opponent Location Result/Status
Date / Time:
April 2, 2022 - 12:00 pm
Opponent:
Salisbury School
Location:
Away, @ Salisbury School Boathouse (Salisbury, CT)
Results/Status:
Scrimmage
Date / Time:
April 3, 2022 - 12:00 pm
Opponent:
Mercer Jr Rowing
Location:
Away, @ Mercer Jr. Rowing Association, West Windsor, NJ
Results/Status:
Scrimmage
Date / Time:
April 9, 2022 - 1:30 pm
Opponent:
Belmont Hill
Location:
Away, @ Belmont Hill's Charles River Course, Boston, MA
Results/Status:
Scrimmage
Date / Time:
April 23, 2022 - 4:40 pm
Opponent:
St. Mark's School, Brooks School
Location:
Away, @ Quinsigamond Rowing Association (Shrewsbury, MA )
Results/Status:
Date / Time:
April 30, 2022 - 2:00 pm
Opponent:
Pomfret School
Location:
Away, @ Pomfret School Blodgett Boathouse (Woodstock, CT)
Results/Status:
Date / Time:
May 1, 2022 - 7:30 am
Opponent:
Saratoga Invit'l
Location:
Away, @ Fish Creek, Saratoga, NY
Results/Status:
Date / Time:
May 8, 2022 - 9:00 am
Opponent:
Founder's Day Regatta
Location:
Away, @ The Frederick Gunn School (Lake Waramaug, CT)
Results/Status:
Canceled Details
Date / Time:
May 14, 2022 - 2:00 pm
Opponent:
NMH, Nobles, M'sex
Location:
Away, @ NMH (Draper Riverhouse)
Results/Status:
Date / Time:
May 21, 2022 - 2:00 pm
Opponent:
Taft School, Choate, Frederick Gunn School
Location:
Away, @ The Frederick Gunn School (Lake Waramaug, CT)
Results/Status:
Date / Time:
May 28, 2022 - 8:00 am
Opponent:
NEIRA
Location:
Away, @ Regatta Point Park, Lake Quinsigamond
Results/Status:
Win, New England Champions!!! Details
Date / Time:
June 9, 2022 - 8:55 am
Opponent:
Nationals
Location:
Away, @ Nathan Benderson Park, Sarasota, FL
Results/Status:
Ranked, Time Trials - 1st Place (Advanced to Semifinals) Livestream Details
Date / Time:
June 10, 2022 - 8:50 am
Opponent:
Nationals
Location:
Away, @ Nathan Benderson Park, Sarasota, FL
Results/Status:
Ranked, Semifinal A/B - 1st Place (Advanced to Finals A) Livestream Details
Date / Time:
June 12, 2022 - 8:10 am
Opponent:
Nationals
Location:
Away, @ Nathan Benderson Park, Sarasota, FL
Results/Status:
Ranked, 1st Place - National Champions! Livestream Details

Roster

Number
Name
Position
Weight
Height
Class
Hometown
Julian Abreu
2025
Deerfield, MA
Erol Barrett
2022
Wellesley Hills, MA
Joe Berman
2025
Armonk, NY
Ginger Bernstein
COX
2025
Mill Valley, CA
Nathan Blaya
2025
Englewood, NJ
P.J. Block
2025
Chicago, IL
Bronson Branch
2025
Bronx, NY
Jack Brennan
2025
Chestnut Hill, MA
Finn Broder
2023
New Canaan, CT
Kenan Cakir
2024
Andover, MA
Barron Celli
2025
Charlotte, NC
Darien Chiang
2023
Quincy, MA
Fred Chrysler
2024
Harbor Springs, MI
Jackson Collins
2023
New York, NY
Jules De Beauport
2023
Greenfield, MA
Theo Deinard
2023
Greenwich, CT
Juan Del Valle
2025
New York, NY
George Fauver
2022
Bedford, NY
James Fealy
2024
New York, NY
Nick Gaensler
2022
San Francisco, CA
Evan Galli
2025
Deerfield, MA
Morgan Haisman
2023
Providence, RI
Jeffery Han
2023
Hong Kong, HK
Thomas Harrick
2023
Menlo Park, CA
Sara Hassan
COX
2023
Amman , JO
Alexander Judelson
2022
New York, NY
Wilson Ketchum
2024
New York, NY
James Kurto
2025
Prospect, KY
Peter Kurto
2023
Prospect, KY
Yesung Lam
2025
Hong Kong , HK
HD Lee
2024
Hong Kong , HK
Zachary Li
2025
Reading, MA
Zhexuan Li
2023
New York, NY
Hudson McGuinness
2023
Little Compton, RI
Nelson Mills
2022
Pacific Palisades, CA
Johnny Monty
2024
Montreal QC H, CA
Diego Morales
2024
San Antonio, TX
Johnnie Moriarty
2023
Old Lyme, CT
Shogo O'Connor
2025
Brooklyn, NY
Teddy Pappas
2024
New York, NY
John Patton
2023
Houston, TX
Oscar Patton
2023
Lincoln, MA
David Peirce
2025
Little Compton, RI
Will Post
2025
Brooklyn, NY
Charles Richards
2023
Winston Salem, NC
Ben Sackrey
2025
Sunderland, MA
Granger Savage
2022
Deerfield, MA
Kabir Sheth
2025
La Jolla, CA
Casey Smith
2022
Kennesaw, GA
Hallsey Souder
2024
Chicago, IL
Trey Souder
2022
Ottawa Hills, OH
Cornelia Streeter
COX
2023
Madison, CT
Alessandro Turchetta
2023
Rome, IT
Mac Wang
2025
Shanghai , CN
Jamie Weymouth
2023
New York, NY
Evan Xie
2025
Natick, MA
Malachai York
2022
New Haven, CT
Lucas Zheng
2023
Los Altos Hills, CA
Jerry Zhou
2022
Pasadena, CA
Paul de Bruyn Kops
2024
South Deerfield, MA
Name Class  Hometown
Alexander Judelson 2022 New York, NY
Casey Smith 2022 Kennesaw, GA
Erol Barrett 2022 Wellesley Hills, MA
George Fauver* 2022 Bedford, NY
Granger Savage 2022 Deerfield, MA
Jerry Zhou 2022 Pasadena, CA
Malachai York 2022 New Haven, CT
Nelson Mills 2022 Los Angeles, CA
Nick Gaensler 2022 San Francisco, CA
Trey Souder* 2022 Ottawa Hills, OH
Alessandro Turchetta 2023 Rome, Italy
Charles Richards 2023 Winston Salem, NC
Cornelia Streeter 2023 COX Madison, CT
Darien Chiang 2023 Quincy, MA
Finn Broder 2023 New Canaan, CT
Hudson McGuinness 2023 Little Compton, RI
Jackson Collins 2023 New York, NY
Jamie Weymouth 2023 New York, NY
Jeffery Han 2023 Hong Kong, Hong Kong
John Patton 2023 Houston, TX
Johnnie Moriarty 2023 Old Lyme, CT
Jules De Beauport 2023 Greenfield, MA
Lucas Zheng 2023 Los Altos, CA
Morgan Haisman 2023 Providence, RI
Oscar Patton 2023 Lincoln, MA
Peter Kurto 2023 Prospect, KY
Sara Hassan 2023 COX Amman, Jordan
Theo Deinard 2023 Greenwich, CT
Thomas Harrick 2023 Menlo Park, CA
Zhexuan Li 2023 New York, NY
Diego Morales 2024 San Antonio, TX
Fred Chrysler 2024 Harbor Springs, MI
Hallsey Souder 2024 Chicago, IL
HD Lee 2024 Hong Kong, Hong Kong
James Fealy 2024 New York, NY
Johnny Monty 2024 Montreal, QC
Kenan Cakir 2024 Andover, MA
Paul de Bruyn Kops 2024 South Deerfield, MA
Teddy Pappas 2024 New York, NY
Wilson Ketchum 2024 New York, NY
Barron Celli 2025 Charlotte, NC
Ben Sackrey 2025 Sunderland, MA
Bronson Branch 2025 Bronx, NY
David Peirce 2025 Little Compton, RI
Evan Galli 2025 Deerfield, MA
Evan Xie 2025 Natick, MA
Ginger Bernstein 2025 COX Mill Valley, CA
Jack Brennan 2025 Chestnut Hill, MA
James Kurto 2025 Prospect, KY
Joe Berman 2025 Armonk, NY
Juan Del Valle 2025 New York, NY
Julian Abreu 2025 Deerfield, MA
Kabir Sheth 2025 La Jolla, CA
Mac Wang 2025 Shanghai, China
Nathan Blaya 2025 Englewood, NJ
P.J. Block 2025 Chicago, IL
Shogo O'Connor 2025 Brooklyn, NY
Will Post 2025 Brooklyn, NY
Yesung Lam 2025 Hong Kong, Hong Kong
Zachary Li 2025 Reading, MA
*Denotes Captain