@Deerfield Academy

Emergency, Health, and Safety Contacts

  • Security (24 hours): 413-772-9880
  • Security (office): 413-774-1558
  • School Officer in Charge (SOC): 413-772-9070
  • Health Center: 413-774-1600 / 413-772-1118 (secure fax number)
  • Sexual Assault Response Resources

General Contact Information

  • Main Switchboard: 413-772-0241
  • Main Academy Fax: 413-772-1100
  • Postal Mail: Deerfield Academy, PO Box 87, Deerfield, MA 01342
  • UPS/FedEx: Deerfield Academy, 7 Boyden Lane, Deerfield, MA 01342

Student Mail/Packages

  • Postal Mail: Student Name, PO Box 298, Deerfield, MA 01342
  • UPS/Fedex: Student Name, 7 Boyden Lane, Deerfield, MA 01342

Admission Office

  • Phone: 413-774-1400
  • Fax: 413-772-1129

Class Deans

During the school day, for non-emergency issues, please email or telephone your child’s Class Deans at their office number listed below. After hours, please contact the School Officer in Charge (SOC) at 413-772-9070

  • Dean of Students, Sam Bicknell 413-774-1485
  • Associate Dean of Students, 11th and 12th Grade Dean, Kevin Kelly, 413-774-1457
  • Associate Dean of Students, 9th and 10th Grade Dean, Becca Melvoin 413-774-1423
  • Assistant Head of School for Student Life, Amie Creagh: 413-774-1454

Whistleblower Hotline

The Academy maintains a toll-free, independently staffed whistleblower hotline, available 24 hours a day.  All calls to the hotline are confidential. You can reach the hotline at 866-427-8492.

Employee Directory

Please use the drop-down menu to search the director by department or academic subject.

  1. Christine Abercrombie

    Testing Proctor
    Academic Dean
  2. Angel Abreu

    Visual & Performing Arts Teacher
    Faculty
  3. Mark Acton

    Science Teacher, Assistant Dean of Faculty
    Faculty, Coach, Dean of Faculty
  4. Courtney Afonso

    Asst. Dir. of Annual Fund
    Advancement
  5. Lisa Ahbel

    Nurse
    Health Services
  6. Nils Ahbel

    Math Teacher
    Faculty
  7. Sarah Ahearn-Bellemare

    Testing Proctor
    Academic Dean
  8. Katrina Aiken

    Food Service Worker
    Food Service
  9. Jessica Ainsworth

    Dishwasher & Utility Worker I
    Food Service
  10. Shastri Akella

    English Teacher
    Faculty
  11. Lucas Aldrich

    HVAC/Plumbing Technician
    Physical Plant
  12. Brent Allard

    Custodian
    Physical Plant
  13. Jaimie Allen

    Nurse
    Health Services
  14. Brandon Ambo

    Security Officer
    Safety & Security
  15. Elizabeth Anderson

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  16. Emily Andrews

    Gift Entry Coordinator
    Advancement
  17. Edgar Arceo

    Penn Fellow
    Faculty, Coach
  18. Guy Ardrey

    Senior Leadership Gifts Officer
    Coach, Advancement
  19. Jeffrey Armes

    Associate Dean of Admission
    Admission
  20. Audrey Armes

    Assistant to the Director of Athletics
    Athletics
  21. Jeff Armes

    Administrative Faculty
    Faculty
  22. Karen Atherton

    Wind Ensemble Conductor, Trumpet Instructor, Brass Ensemble Coach
    Faculty
  23. Timothy Atherton

    Music Lesson Instructor, Ensemble Coach, Accompanist
    Faculty
  24. Christian Austin

    English Department Chair
    Faculty, Coach
  25. John P.N. Austin

    Head of School, English Teacher
    Faculty, Head of School
  26. Barbara Avery

    Accounts Receivable Coordinator
    Finance Office
  27. Ben Bakker

    Computer Science & Science Teacher
    Faculty
  28. Tammy Balestracci

    Security Officer
    Safety & Security
  29. Paulina Baltazar

    Program Coordinator
    Center for Service and Global Citizenship
  30. Brian Barbato

    Coordinator of Student Activities, Administrative Faculty
    Faculty, Coach, Student Life Office
  31. Carly Barbato

    Sports Information Director
    Coach, Athletics
  32. Debra Barisano

    Security Officer
    Safety & Security
  33. Darnel Barnes

    Math Department Chair, Math Teacher
    Faculty, Coach
  34. Justin Baronas

    HVAC/Pipefitter Technician
    Physical Plant
  35. Lori Baronas

    ELC & School Age Substitute Teacher
    Early Learning Center
  36. Louise Barrows-Hamelin

    Food Service Worker
    Food Service
  37. Cynthia Barshov-Mandile

    Testing Proctor
    Academic Dean
  38. Joshua Barton

    Dishwasher & Utility Worker I
    Food Service
  39. Patricia Batchelor

    History and Social ScienceTeacher
    Faculty, Coach
  40. Catherine Becklo

    Admission Assistant
    Admission
  41. Dave Belcher

    Coach
  42. Desiree Bellor

    Medical Chaperone
    Health Services
  43. Thaddeus Bennett

    Coach
  44. Bryant "Bear" Benson

    Director of Medical Services, Administrative Faculty
    Faculty, Health Services
  45. Thomas Bergeron

    Director of Chamber Music and Orchestra
    Faculty
  46. Steve Berman

    Production Manager
    Communications
  47. Anthony Berner

    Violin/Viola Instructor, Chamber Music Coach
    Faculty
  48. Shealyn Berube

    Lead Teacher
    Early Learning Center
  49. Ellen Bicknell

    Language Teacher, Spanish Teacher
    Faculty, Coach
  50. Sam Bicknell

    Dean of Students, Language Teacher
    Faculty, Coach
  51. Gabriela Biscottini

    Assistant Athletic Trainer
    Athletics
  52. Jessie Blakeney-Hayward

    User Support Specialist
    Information Technology Services
  53. Amanda Bohnsack

    Director of Admission, Administrative Faculty
    Faculty, Admission
  54. Matthew Boron

    Groundsperson/Mechanic
    Physical Plant
  55. Janet Boston

    Dining Hall Office Manager
    Food Service
  56. Hank Boston

    Baker
    Food Service
  57. Emily Brink

    Voice Instructor and Vocal Ensemble Coach
    Faculty
  58. Jose Briones

    Associate Director of Admission
    Admission
  59. Daniel Brooks

    Shipping & Receiving Clerk
    Physical Plant, Shipping & Receiving
  60. Steven Brooks

    HVAC/BMS Technician
    Physical Plant
  61. Christopher Brooks

    Carpenter/Institutional Locksmith
    Physical Plant
  62. Brian Brooks

    Chef
    Food Service
  63. Sarah Brooks

    Medical Chaperone, Health Center Assistant
    Health Services
  64. Margaret Brown

    Health Issues Teacher
    Faculty, Coach
  65. Jordan Brown

    Director of Summer Programs, Assistant Director of the CSGC
    Coach, Summer Programs, Center for Service and Global Citizenship
  66. Christopher Brown

    Carpenter
    Physical Plant
  67. Heather Brown

    Associate Director, Center for Service and Global Citizenship, Health Issues Teacher
    Faculty, Center for Service and Global Citizenship
  68. Scott Brown

    Testing Proctor
    Academic Dean
  69. Lisa Buck

    Director of the Early Learning Center
    Early Learning Center
  70. Magdalena Buettner

    Dance Lesson Instructor/Choreography
    Faculty
  71. Jacklyn Bunch

    Multimedia Specialist
    Communications
  72. Tina Burek

    Custodial Supervisor/Buildings
    Physical Plant
  73. Kimberly Butz

    Director, Information Technology Services and Computer Science, Science Teacher
    Faculty, Information Technology Services
  74. Sara Cahillane

    Director of Human Resources
    Human Resources
  75. Kate Calhoun

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  76. Eric Calhoun

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  77. Janet Calhoun Hughes Gray

    Coach
  78. David Cardaropoli

    Dishwasher & Utility Supervisor
    Food Service
  79. Andre Cardoso

    Network Administrator
    Information Technology Services
  80. Eva Carle

    Custodian
    Physical Plant
  81. John Carney

    Security Officer
    Safety & Security
  82. Joanne Carney

    Academy Receptionist
  83. Katie Caron

    Dance Lesson Instructor
  84. Marshall Carroll

    Director of the Library
    Coach, Library
  85. Aidan Carroll

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  86. Richard Carson

    Custodian
    Physical Plant
  87. Michael Cary

    History & Social Science Teacher
    Faculty
  88. Yoel Castillo Botello

    Language Teacher
    Faculty
  89. Frances Castro

    Food Service Worker
    Food Service
  90. Samuel Chapin

    History Teacher
    Faculty, Coach
  91. Donald Charest

    Store Room Manager
    Food Service
  92. Richard Chase

    Groundsperson
    Physical Plant
  93. Julia Chen

    Dance Lesson Instructor
  94. Valdina Chirico

    Athletic Store Sales Associate
    Campus Stores
  95. Daniel Christenson

    Cash Operations Co-Manager
    Food Service
  96. Brianna Clark

    Campus Stores Assistant Manager
    Campus Stores
  97. Dawn Clark

    Custodian
    Physical Plant
  98. Lori Clark

    Dance and Theater Teacher/Choreographer
    Faculty
  99. Amy Clarke

    Testing Proctor
    Academic Dean
  100. Douglas Clarke

    Testing Proctor
    Academic Dean
  101. Amy Connelly

    ELC Substitute Teacher
    Early Learning Center
  102. Ashley Consolini

    Trainer
    Athletics
  103. Jason Cook

    Aquatics Director
    Coach, Athletics
  104. Matthew Coombs

    Cook
    Food Service
  105. Seth Cooper

    Dishwasher & Utility Worker II
    Food Service
  106. Jaime Correa Ramirez

    Language Teacher
    Faculty
  107. Deborah Costello

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  108. Kathleen Coughlin

    Senior Administrative Assistant to the Chief Advancement Officer
    Advancement
  109. Brendan Creagh

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  110. Amie Creagh

    Assistant Head of School for Student Life
    Faculty, Coach
  111. Jeffrey Crosby

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  112. Lesley Crosby

    Ballet/Yoga/Wellness Coach
    Faculty
  113. Kimberly Cusack

    Custodian
    Physical Plant
  114. Marc Dancer

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  115. Sarah Darling

    Staff Accountant
    Finance Office
  116. Robert Daughdrill

    Bus Driver
    Physical Plant
  117. Charles Davis

    Dean of Admission & Financial Aid, Administrative Faculty
    Faculty, Coach, Admission
  118. Amanda Dawicki

    Facilities Operations Coordinator
    Physical Plant
  119. Alexander Dawicki

    Groundsperson
    Physical Plant
  120. Jessica Day

    Director of Communications
    Communications
  121. Christian Day

    Web Applications Programmer
    Information Technology Services
  122. Andrew DeMado

    Project Manager, Construction Projects & Planning
    Physical Plant
  123. Raymond DeMartino

    Associate Director of Admissions
    Coach, Admission
  124. Ray DeMartino

    Administrative Faculty
    Faculty
  125. Carol DeRose

    Campus Stores Assistant
    Campus Stores
  126. Judy Delaney

    Physical Plant
  127. Christopher Desautels

    Custodian
    Physical Plant
  128. Denise Devlin

    Human Resources Assistant
    Human Resources
  129. Scott Devlin

    Security Officer
    Safety & Security
  130. Allison DiNardo

    Associate Director of Admission, Health Issues Teacher
    Faculty, Coach, Admission
  131. Melissa Dickey

    English Teacher
    Faculty
  132. Betsey Dickson

    Director of the Annual Fund
    Advancement
  133. Daika Diefendorf

    Nurse
    Health Services
  134. Debra Diemand

    Director of Advancement Services
    Advancement
  135. Patrik Diemand

    Sous Chef
    Food Service
  136. James Dion

    Security Officer
    Safety & Security
  137. Roger Doiron

    Dining Hall Purchasing Manager
    Food Service
  138. Kat Dolan

    Administrative Assistant, COVID19 Testing Coordinator
    Inclusion & Community Life, Student Life Office
  139. Mollie Domian

    Coach
  140. Michael Doney

    Custodian
    Physical Plant
  141. Erin Donnally Drake

    Manager of Student Information Systems
    Academic Dean
  142. Tessa Doubleday

    Assistant Director of Alumni Relations
    Advancement
  143. John Downie

    Carpenter
    Physical Plant
  144. Pamela Drexler-Lopez

    Nurse
    Health Services
  145. Lara Du

    Math Teacher
    Faculty
  146. Christine Dubreuil

    Administrative Assistant to the Director of Boyden Library
  147. Danielle Dupont

    Assistant Controller
    Finance Office
  148. Rebecca Eldredge

    Bassoon Instructor
    Faculty
  149. Larry Elie

    Custodian
    Physical Plant
  150. Francoise Ellis

    Language Teacher
    Faculty
  151. Toby Emerson

    Coach
  152. Dana Emerson

    Associate Director of Admission, Administrative Faculty
    Faculty, Admission
  153. Jeffrey Emerson

    Science Teacher
    Faculty
  154. Richard Emery

    Bus Driver
    Physical Plant
  155. Jason Erali

    Carpenter
    Physical Plant
  156. Arianne Evans

    Coach
  157. John Faulkner

    Faculty
  158. Rebecca Felton

    RSVP & Digital Services Coordinator
    Advancement
  159. Xiaofeng Feng

    Language Teacher
    Faculty
  160. Michael Fensick

    Custodian
    Physical Plant
  161. Brooke Fernandez

    Administrative Faculty
    Faculty, Coach
  162. Cindie Fidanza

    Coach
  163. Cynthia Fidanza

    Science Teacher
    Faculty
  164. Keith Finan

    Associate Head of School for Operations, Chief Financial Officer, Administrative Faculty
    Faculty, Finance Office
  165. Roger Finck

    Coach
  166. Julia Flannery

    Director of Parent Programs
    Advancement
  167. Jan Flaska

    Dean of Spiritual & Ethical Life, Philosophy & Religion Department, Community Service, Philosophy & Religious Studies Teacher
    Faculty, Center for Service and Global Citizenship, Environmental Sustainability
  168. Fred Foster

    Custodian
    Physical Plant
  169. Charles Fournier

    Electrician
    Physical Plant
  170. Jean Fournier

    Executive Assistant to the Dean of Faculty
    Dean of Faculty
  171. Jamie Frank

    Philosophy & Religious Studies Teacher, College Advisor
    Faculty
  172. Mary Ellen Friends

    History and Social Science Teacher
    Faculty, Coach
  173. Lisa Gaimari

    Advancement Research Assistant
    Advancement
  174. Jeffrey Galli

    Director of Facilities
    Physical Plant
  175. Tyler Gardner

    English Teacher
    Faculty, Coach
  176. Joseph Garey

    Shipping & Receiving Supervisor
    Physical Plant, Shipping & Receiving
  177. Allison Garriss

    Admissions Operations Assistant
    Admission
  178. David Gendron

    Director of Safety and Security
    Safety & Security
  179. Brett Gewanter

    Manager, Grounds & Infrastructure Construction
    Physical Plant
  180. Vanessa Gieske

    Admissions Officer
    Admission
  181. Hardy Gieske

    Math Teacher
    Faculty
  182. Hardy Gieske

    Coach
  183. Jenna Gigliotti

    Coach
  184. Glenn Gleason

    Custodian
    Physical Plant
  185. Jeffrey Gonyer

    Groundsperson
    Physical Plant
  186. Anna Gonzales

    Coach
  187. Robert Graves

    Administrative Faculty
    Faculty
  188. Janet Gray

    Math Teacher
    Faculty
  189. Debra Greenough

    Custodian
    Physical Plant
  190. Bill Griffiths

    Coach
  191. William Griffiths

    History & Social Science Teacher
    Faculty
  192. Corinna Griswold

    Groundsperson
    Physical Plant
  193. Thomas Hagamen

    Per diem Physician
    Health Services
  194. Brent Hale

    Design and Art Director
    Communications
  195. Brian Hamilton

    History & Social Science Teacher
    Faculty, Coach
  196. Jennifer Hammond

    Director of Alumni Relations
    Advancement
  197. Megan Hayes-Golding

    Science Teacher
    Faculty
  198. Lydia Hemphill

    Visual and Performing Arts Department Chair, Director of Studies, Visual Arts Teacher, Director of the von Auersperg Gallery, Visual and Performing Arts Department Chair
    Faculty
  199. Helen Hicks

    Manager of Database Services
    Advancement
  200. Jessica Hicks

    Admission Assistant
    Admission
  201. Ivory Hills

    Science Teacher, Academic Dean / Science Teacher
    Faculty
  202. Dan Houston

    Classics Teacher
    Faculty, Coach
  203. Kellie Houston

    Asst. Director of the Annual Fund
    Advancement
  204. Robertson Howe

    Coach
  205. Bob Howe

    Administrative Faculty
    Faculty
  206. Amelia Huang

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  207. Brian Hunt

    Language Teacher
    Faculty, Coach
  208. Erin Hutchinson

    College Advisor, Asst. Dir. of the CSGC for Service, College Advisor
    Coach, Center for Service and Global Citizenship, College Advising
  209. Peter Hynds

    Associate Director of Admission, Administrative Faculty
    Faculty, Admission
  210. Catriona Hynds

    Director of Theater
    Faculty
  211. Deahenn Jarvis

    Custodian
    Physical Plant
  212. Cheri Karbon

    Language Teacher
    Faculty, Coach
  213. David Karbon

    Security Officer
    Safety & Security
  214. Sean Keller

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  215. Bowen Kelley

    History & Social Science Teacher
    Faculty, Coach
  216. Tina Kelley

    Custodian
    Physical Plant
  217. Kevin Kelly

    Administrative Faculty
    Faculty, Coach
  218. Patricia Kelly

    Assistant Library Director
  219. Xiaofeng Kelly

    Language Teacher
    Faculty
  220. Anthony Kenney

    Institutional Mechanical Locksmith
    Physical Plant
  221. Donna Kimball

    Admission Visit and Tour Guide Coordinator
    Admission
  222. Boris Kogan

    Cell Instructor
    Faculty
  223. Sheryl Koyama

    Assistant Academic Dean, Director Academic Support, Math Teacher, Assistant Academic Dean, Director Academic Support, Math Teacher
    Faculty, Center for Service and Global Citizenship
  224. Bruce Krasin

    Saxophone Instructor, Saxophone Ensemble Coach
    Faculty
  225. Douglas Kremm

    Philosophy & Religious Studies Teacher
    Faculty
  226. Suzanne Kretzenger

    Custodian
    Physical Plant
  227. Kane Kurtyka

    Security
    Safety & Security
  228. Kiyo Kuwana

    • Phone kkuwana@deerfield.edu
    Coach
  229. Kiyomasa Kuwana

    History & Social Science Teacher
    Faculty
  230. Aaron Lakota

    Oboe/English Horn Instructor
    Faculty
  231. Jessica Lapachinski

    Coach
  232. Michael Lapointe

    Bus Driver, Security Officer
    Physical Plant, Safety & Security
  233. Amy Lareau

    College Advisor, Administrative Faculty
    Faculty, College Advising
  234. Parker Lawlor

    Coach
  235. Robin Lempicki

    Laboratory Coordinator, Research Supervisor
    Faculty
  236. Craig Letourneau

    Painter
    Physical Plant
  237. Barbara Lipstadt

    Piano Instructor, Accompanist
    Faculty
  238. Heather Liske

    Coach
  239. A. Heather Liske

    English Teacher
    Faculty
  240. Diane Lively

    Administrative Assistant to Leadership Gifts and Parent Giving
    Advancement
  241. Anne Lozier

    Archivist
    Archives, Communications
  242. Joseph Lyons

    History Teacher
    Faculty, Coach
  243. Christopher MacDougall

    Assistant Director of Safety & Security
    Safety & Security
  244. Evan Maczka

    Coach
  245. Sandra Magdalenski

    Custodian
    Physical Plant
  246. Gwen Majercak

    Stewardship Manager
    Advancement
  247. Laura Manners

    Custodian
    Physical Plant
  248. Wayne Marge

    Math Teacher
    Faculty
  249. Monica Matouk

    English Teacher
    Faculty
  250. Michael McCarthy

    Director of Food Services
    Food Service
  251. Angela McCarthy

    Circulation & Interlibrary Loan Assistant, Dining Hall Clerk
  252. Joyce McCarvill

    Administrative Assistant to College Advising, College Advising Assistant
    College Advising
  253. Austin McComb

    Physical Plant
  254. Deborah McCormick

    Programmer Analyst
    Information Technology Services
  255. Jansen McNay

    Information Technology Services
  256. Peter McNeil

    Custodian
    Physical Plant
  257. Kristen McVaugh

    Math Teacher, History Teacher
    Faculty, Coach
  258. Tim McVaugh

    History Teacher
    Faculty, Coach
  259. Gregg Meier

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  260. Rebecca Melvoin

    History & Social Science Teacher
    Faculty, Coach
  261. David Miller

    Director of Educational Initiatives, Director of the Center for Service and Global Citizenship, History & Social Science Teacher
    Faculty, Center for Service and Global Citizenship, Environmental Sustainability
  262. Brenda Miller

    Piano Instructor, Chamber Music Coach
    Faculty
  263. Leah Moore

    Coach
  264. Rachel Moore

    Director of Development
    Advancement
  265. Leah More

    English Teaching Fellow
    Faculty
  266. Robert Morgan

    Writer
    Advancement
  267. Patrick Moriarty

    College Advisor, Administrative Faculty
    Faculty, Coach, College Advising
  268. Samuel Morris

    English Teacher, Language Teacher
    Faculty, Coach
  269. Tim Morris

    Coach
  270. Timothy Morris

    History & Social Science Teacher
    Faculty
  271. Geoff Moseley

    Language Teacher
    Faculty
  272. Elizabeth Mott

    English Teacher
    Faculty, Coach
  273. Prudence Munkittrick

    History & Social Science Teacher
    Faculty, Coach
  274. Kelsey Naughton

    Director of Institutional Research
    Academic Dean
  275. Susan Neal

    Executive Assistant to the CFO, Summer Program Coordinator, DASAC Registrar
    Finance Office
  276. Jennifer Needham

    Research Librarian
  277. Neil Neuhauser

    Carpenter
    Physical Plant
  278. Yanik Nichols

    French Teacher
    Faculty
  279. Molly Nickerson

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  280. Judie O'Donnell

    Special Assistant to the Head of School
    Head of School
  281. Haley O'Neil

    Language Department Chair, Language Teacher
    Faculty, Center for Service and Global Citizenship
  282. Melanie Onufrieff

    Administrative Faculty, College Advisor
    Faculty, Coach
  283. Mark Ott

    Coach
  284. Nina Otterson

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  285. Cassiel Owens

    Health Services Counselor
    Faculty
  286. Stephen Page

    Jazz piano instructor/piano
    Faculty
  287. Ivy Palmer

    Groundsperson
    Physical Plant
  288. Ruchi Pandey

    Programmer Analyst
    Information Technology Services
  289. Kate Parker

    Science Teacher
    Faculty
  290. Ariel Parkington

    Violin/Viola/Mandolin Instructor, Strings Coach
    Faculty
  291. David Payne

    Visual Arts Teacher
    Faculty, Coach
  292. Beverley Payne

  293. Marie-Volcy Pelletier

    Cello Instructor Chamber Music Coach
    Faculty
  294. Jim Perry

    Coach
  295. James Perry

    Science Teacher
    Faculty
  296. Melissa Persons

    Director of Financial Aid and Student Accounting
    Coach, Admission
  297. Brian Persons

    Coach
  298. Ashani Petrizzi

    Coach
  299. Jess Pfeffer

    English Teacher
    Faculty
  300. Doreen Phelan

    Accounts Payable Coordinator
    Finance Office
  301. Robert Phelps

    Guitar Instructor
    Faculty
  302. Drew Philie

    Assistant Director of Admission
    Coach, Admission
  303. Conrad Pitcher

    History Teacher
    Faculty, Coach
  304. Genevieve Pitt

    Associate Director of Admission
    Coach, Admission
  305. Thomas Pousont

    Director of the Choral Program, Organ Instructor
    Faculty
  306. David Purington

    Environmental Management Coordinator
    Environmental Sustainability, Physical Plant
  307. Pamela Raymond

    Custodian
    Physical Plant
  308. Forest Reid

    Math Teacher, Science Teacher
    Faculty, Coach
  309. Josh Relin

    Health Services Counselor
    Faculty
  310. Jessica Remillard

    Administrative Assistant to Gift Planning and 50th Reunion
    Advancement
  311. John Richardson

    Security Officer
    Safety & Security
  312. Susan Richardson

    Custodian
    Physical Plant
  313. Julia Rivellino-Lyons

    History Department Chair, History Teacher
    Faculty
  314. Gregory Rolland

    Controller
    Finance Office
  315. Ann Romberger

    Administrative Faculty, Chief Advancement Officer
    Faculty, Advancement
  316. Emma Romick

    English Teacher
    Faculty, Coach
  317. Justin Romick

    English Teacher
    Faculty, Coach
  318. Holly Rondeau

    Manager of Student Financial Services
    Finance Office
  319. Sarah Rosenthal

    Health Services Counselor
    Faculty
  320. Maria Rubinaccio

    Physical Plant
  321. Cindy Rucci

    Cataloging and Circulation Assistant
  322. Gary Rzab

    Drum Set Instructor, Percussion Ensemble Coach
    Faculty
  323. Traci Sackrey

    Sr. Administrative Assistant to Dean of Admission & Financial Aid
    Admission
  324. Henry Samu

    Custodian
    Physical Plant
  325. Rui Santos

    Physical Plant
  326. Karen Savinski

    Administrative Assistant - Alumni Relations
    Advancement
  327. Mark Scandling

    English Teacher
    Faculty, Coach
  328. Peg Scarborough

    Executive Assistant to the Student Life Office
    Student Life Office
  329. Keith Schempp

    Store Room Clerk
    Food Service
  330. Rowena Schenck

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  331. Michael Schloat

    Coach
  332. Julianne Schloat

    English Teacher
    Faculty, Coach
  333. Mary Lou Scott

    Custodian
    Physical Plant
  334. Joyce Shalaby

    Acquisitions Librarian, Acquisitions Coordinator
    Library
  335. Thomas Sharpe

    Project Manager, Plant Construction & Maintenance
    Physical Plant
  336. Mary Ellen Shaughan

    Testing Proctor
    Academic Dean
  337. William Shea

    Custodian
    Physical Plant
  338. Cynthia Shea

    Custodian
    Physical Plant
  339. Carrie Shea

    Custodian
    Physical Plant
  340. Gregory Shearer

    Systems Administrator
    Information Technology Services
  341. Erika Shelburne

    Director of International Advancement
    Advancement
  342. Brooke Shulda

    Security Officer
    Safety & Security
  343. Susan Shulman

    Programmer/Analyst
    Advancement
  344. Stephanie Shumway

    Dance Lesson Instructor
    Faculty
  345. Michael Silipo

    Coach
  346. Samuel Skillings

    AV Technician
    Information Technology Services
  347. Jacob Smith

    Dishwasher & Utility Worker II
    Food Service
  348. Melissa Smith

    Nurse
    Health Services
  349. Edward Sobieski

    Custodian
    Physical Plant
  350. Cara Soifer

    Nurse Practitioner
    Health Services
  351. Gage Soulia

    Dishwasher & Utility Worker I
    Food Service
  352. Mark Spencer

    Administrative Faculty, Dean of College Advising
    Faculty, Coach
  353. Sheffra Spiridopoulos

    French Horn Instructor
    Faculty
  354. Andrew Stallings

    English Teacher
    Faculty, Coach
  355. Saundra Starosielski

    Cashier Cook
    Food Service
  356. Anna Steim

    Assistant Dean of Faculty, English Teacher, English Teacher
    Faculty, Dean of Faculty
  357. John Stobierski

    Legal Counsel
    Finance Office
  358. Katherine Stoica

    Coach
  359. Kate Stoica

    Science Teacher
    Faculty
  360. Lindsey Stokley

    Cook/Cashier
    Food Service
  361. Lisa Stowe

    Custodian
    Physical Plant
  362. Jerome Sullivan

    Custodian
    Physical Plant
  363. Lynn Sussman

    Music Program Coordinator, Clarinet Instructor, Woodwind Ensemble Coach, Chamber Music Coach
    Faculty
  364. Kimberly Sweet

    Admission Operations Supervisor
    Admission
  365. Sarah Swersey

    Flute Instructor, Flute Ensemble Coach, Chamber Music Coach
    Faculty
  366. Jeffrey Swetland

    Manager, Endowment & Infrastructure Accounting
    Finance Office
  367. Stephen Taft

    Coach
  368. Jodi Tanguay

    Groundsperson
    Physical Plant
  369. John Taylor

    Associate Head of School, Dean of Faculty, Language Teacher, Language Teacher
    Faculty, Dean of Faculty
  370. Lynne Taylor

    Custodial Supervisor
    Physical Plant
  371. Maria Mercedes Taylor

    Visual Arts Instructor, Visual Arts Instructor, Coordinator of Educational Programs for the von Auersperg Gallery
    Faculty
  372. Jennifer Taylor

    Science Teacher
    Faculty
  373. Margaret Temesvari

    Assistant Director of Alumni Relations
    Advancement
  374. Eleanor Tennyson

    Custodian/E&R Laundry Worker
    Physical Plant
  375. Mark Teutsch

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  376. Halie Theoharides

    Library Circulation Assistant for Marketing & Innovation
  377. Norman Therien

    Athletic Stockroom Coordinator
    Athletics
  378. Joel Thomas-Adams

    English Teacher
    Faculty
  379. Tammy Thompson

    Testing Temporary
    Academic Dean
  380. Jeannemarie Tobin

    Administrative Assistant, Annual Fund
  381. Conner Tolzdorf

    Food Service Worker
    Food Service
  382. Misty Torrey

    Custodian
    Physical Plant
  383. Carrie Towle

    Ballet & Dance Lesson Instructor, Ballet Coach
    Faculty
  384. Timothy Trelease

    Fine Arts Teacher
    Faculty, Center for Service and Global Citizenship
  385. Peter Trousdale

    Quarantine Supervisor
    Dean of Faculty
  386. Yeshe Tsomo

    Food Service Worker
    Food Service
  387. Elizabeth Unaitis

    Security Officer
    Safety & Security
  388. Aimee Urgiel

    Dishwasher & Utility Worker II
    Food Service
  389. Heidi Valk

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  390. Lynn Valle

    Director of Leadership Gifts
    Advancement
  391. Laure Van Den Broeck Raffensperger

    Campus Store Sales Associate
    Campus Stores
  392. Margaret Van Dyck

    Dance Lesson Instructor
    Faculty
  393. John Van Eps

    Director Of Bands, Music Teacher
    Faculty
  394. Casey Vollinger

    Leadership Gifts Officer & 50th Reunions
    Coach, Advancement
  395. Jodi Walsh

    Manager of User Support
    Information Technology Services
  396. Xiao Lan Wang

    Cello Instructor, Ensemble Coach
    Faculty
  397. Catherine Warriner

    Custodian
    Physical Plant
  398. Megan Washburn

    Science Teacher
    Faculty, Coach
  399. Spencer Washburn

    Associate Director of Admission
    Coach, Admission
  400. Sam Watson

    Production Technician
    Information Technology Services
  401. Susan Watson

    Counselor, Health Services Counselor
    Faculty, Health Services
  402. Duane Weber

    Custodian
    Physical Plant
  403. Donna Weber

    Nurse
    Health Services
  404. Yu-Mei Wei

    Piano Instructor, Chamber Music Coach
    Faculty
  405. Caitlyn Welch

    Experimentory Program Coordinator
    Summer Programs
  406. Jennifer Whitcomb

    Director of Dance
    Faculty
  407. Hannah White

    Administrative Assistant to Academic Dean's Office
    Academic Dean
  408. Penny Wilder

    Custodian
    Physical Plant
  409. Kenneth Williams

    Groundsperson
    Physical Plant
  410. Dianna Williams

    Assistant Director of Human Resources
    Human Resources
  411. Matthew Winn

    Groundsperson
    Physical Plant
  412. Jasmine Winn

    Custodian
    Physical Plant
  413. Jess Wissemann

    Social Media and Email Manager
    Communications
  414. Jan Wondoloski

    Manager, Facility Services
    Physical Plant
  415. Shawn Wood

    HVAC/Plumber
    Physical Plant
  416. Billie Jean Parent

    Payroll & Benefits Administrator
    Human Resources
  417. Dylan Wood

    Custodian
    Physical Plant
  418. Bradley Woodward

    Assistant Director of Food Services
    Food Service
  419. Michael Wozniakewicz

    Bus Driver
    Physical Plant
  420. Kimberly Wright

    English Teacher
    Faculty, Coach
  421. James Wu

    Math Teacher
    Faculty, Coach
  422. Sandra Yager

    Campus Stores Manager
    Campus Stores
  423. Paul Yager

    Theatre Technical Director
    Information Technology Services
  424. Elizabeth Yvon

    Lead Teacher
    Early Learning Center
  425. Jason Zalenski

    ITS Technician
    Information Technology Services
  426. Michael Zeoli

    Testing Proctor
    Academic Dean
  427. Jeffrey Zilch

    Manager of Instructional Technology
    Information Technology Services