Directory

Faculty and Staff

Mark Acton Science Teacher, Science Department Chair
Nils Ahbel Math Teacher
Lucas Aldrich HVAC/Plumbing Technician
Brandon Ambo Security Officer
Elizabeth Anderson
Guy Ardrey Senior Leadership Gifts Officer
Jeffrey Armes Associate Dean of Admission
Audrey Armes Associate Director of Athletics
Barbara Atamaniuk Custodian
Karen Atherton Wind Ensemble Conductor, Trumpet Instructor, Brass Ensemble Coach
John Attesi HVAC Technician
Barbara Avery Accounts Receivable Coordinator
Ben Bakker Computer Science & Science Teacher
Paulina Baltazar Program Coordinator
Brian Barbato Student Activities Coordinator, Associate Director of Admission and Head Football Coach
Carly Barbato Sports Information Director
Justin Baronas HVAC/Pipefitter Technician
Louise Barrows-Hamelin Dining Hall Prep Crew
Charles Bartholomew Security Officer
Catherine Becklo Admission Assistant
Bryant Benson Director of Medical Services
Kate Bergeron Assistant Athletic Trainer
Thomas Bergeron Director of Chamber Music and Orchestra
Anthony Berner Violin/Viola Instructor, Chamber Music Coach
Samuel Bicknell Assistant Dean of Students, Language Teacher
Ellen Bicknell Language Teacher, Spanish Teacher
Gabriela Biscottini
Noah Blake Director of Alumni Relations and Annual Giving
Hank Boston Baker
Janet Boston Dining Hall Inter-Dept Billing Manager
Alfred Breor Dishwasher/Utility Worker
Katherine Brinkerhoff
Jose Briones Associate Director of Admission
Daniel Brooks Groundsperson
Brian Brooks Chef
Sarah Brooks Health Center Assistant
Christopher Brooks
Alexander Brooks
Christopher Brown Carpenter
Margaret Brown
Jacklyn Bunch
Jacklyn Bunch Multimedia Specialist
Tina Burek Custodian
Nancy Burniske Health Center Office Manager
Kimberly Butz Director, Information Technology Services and Computer Science
Susan Caffery Administrative Assistant to Alumni Relations
Sara Cahillane Assistant Director of Human Resources
Michael Cahillane
Michael Cahillane
Eric Calhoun Science Teacher
David Cardaropoli Dishwasher/Utility Worker Supervisor
Eva Carle Custodian
John Carney Security Officer
Marshall Carroll Director of the Library
Richard Carson Custodian
Samuel Chapin History Teacher
Donald Charest Dining Hall Storeroom Manager
Lori Clark Dance Lesson Instructor
Amy Connelly Children's School Teacher
Linnea Constant Nurse
Jaymee Conway Prep Crew
Jason Cook Aquatics Director, Head Diving Coach
Matthew Coombs Prep Crew
Seth Cooper Dishwasher/Utility Worker
Kathleen Coughlin Senior Administrative Assistant to the Chief Advancement Officer
Brianna Courey
Brianna Courey Campus Stores Assistant Manager
Amie Creagh Assistant Head of School for Student Life
Brendan Creagh Science Teacher
Charlene Currie Administrative Assistant Annual Giving
H. Manning Curtis
Kimberly Cusack Custodian
Paul Cushing Cashier/Cook
Cara Cusson Production Manager
Sarah Darling Staff Accountant
Charles Davis Dean of Admission & Financial Aid
Alexander Dawicki
Jessica Day Director of Communications
Christian Day Web Applications Programmer
Raymond DeMartino Associate Director of Admissions/ Assistant Athletic Director
Benjamin Demerath
Christopher Desautels Custodian
Betsey Dickson Director of the Annual Fund
Debra Diemand Director of Advancement Services
Patrik Diemand Salad Bar Manager
Allison DiNardo Associate Director of Admission
James Dion Security Officer
MaryBeth Dion
Roger Doiron Dining Hall Purchasing Manager
Kat Dolan Administrative Assistant, Student Life Office and the Office of Inclusion and Community Life
Erin Donnally Drake Administrative Assistant to the Academic Dean
John Downie Carpenter
Pamela Drexler-Lopez Nurse
Christine Dubreuil Administrative Assistant to the Director of Boyden Library
Dana Emerson Associate Director of Admission
Richard Emery Bus Driver
Jason Erali Carpenter
Juliana Espinosa
Amanda Ewing
Amanda Ewing Facilities Assistant
Rebecca Felton Data Entry Coordinator
Xiaofeng Feng Language Teacher
Michael Fensick Custodian
Manuel Joseph Ferrer Special Events Chef
Keith Finan Associate Head of School for Operations, Chief Financial Officer
Roger Finck Boys JV Lacrosse Coach
Julia Flannery Director of Parent Giving
Jan Flaska Dean of Spiritual & Ethical Life, Philosophy & Religion Department, Community Service
Fred Foster Custodian
Charles Fournier Electrician
Jean Fournier Executive Assistant to the Dean of Faculty
Jamie Frank College Advisor
Lisa Gaimari Advancement Research Assistant
Matthew Gallegly
Jeffrey Galli Senior Manager, Construction Projects & Planning
Luke Gannon Cashier/Cook
Caryn Gardner Medication Nurse & Assistant Director of Nursing
Curtis Garey Dining Hall Prepp Crew
Joseph Garey Shipping & Receiving Supervisor
David Gendron
David Gendron Director of Safety and Security
Brett Gewanter Manager, Grounds & Infrastructure Construction
Kristin Gewanter
Glenn Gleason Custodian
Jeffrey Gonyer Groundsperson
Eric Goodchild
Eric Goodchild Bagpipes Instructor
Robert Graves Head Athletic Trainer
Holly Gray Manager of Student Financial Services
Debra Greenough Custodian
Gregory Greuling Cashier/Cook
Corinna Griswold
Kellie Grybko Custodian
Deborah Haas Nurse
Brent Hale Art and Design director
Jennifer Hammond Director of Alumni and Parent Engagement
Katherine Harris Nurse
Janice Hartwell Dining Hall Prep Crew
Karinne Heise English Teacher
Helen Hicks Manager of Database Services
Ivory Hills Academic Dean / Science Teacher
Kellie Houston Asst. Director of the Annual Fund
Robertson Howe Athletic Director
Spencer Hunt Prep Crew
Jacinta Hunting Nurse
Dai Huynh Prep Crew
Peter Hynds Associate Director of Admission
Catriona Hynds Director of Theater
Deahenn Jarvis Custodian
Cheri Karbon Language Teacher
David Karbon Security Officer
Janice Kari
Janice Kari Director of Human Resources
Kevin Kelly Dean of Students
Xiaofeng Kelly Language Teacher
Patricia Kelly Assistant Library Director
Anthony Kenney Institutional Mechanical Locksmith
Donna Kimball Admission Visit and Tour Guide Coordinator
Diana Kocot Registrar/Business Analyst
Jean Kosa Prep Crew
Sheryl Koyama Assistant Academic Dean, Math Teacher
Bruce Krasin Saxophone Instructor, Saxophone Ensemble Coach
Suzanne Kretzenger
Florence LaCascia
Aaron Lakota Oboe/English Horn Instructor
Jacob LaMontagne Prep Crew
Jessica Lapachinski Associate Director of Athletics
Michael Lapointe Bus Driver, Security Officer
Amy Lareau College Advisor
Gregory Lauzon Prep Crew
Robin Lempicki Laboratory Coordinator, Research Supervisor
Olivia Leone Advanced Placement proctor
Craig Letourneau Painter
Diane Lively Administrative Assistant to Leadership Gifts and Parent Giving
Claudia Lyons Language Teacher, Associate Director of Admission
Joseph Lyons History Teacher
Bruce MacConnell Dishwasher/Utility Worker
Christopher MacDougall Security Officer
Sandra Magdalenski Custodian
James Maiewski Prep Crew
Gwen Majercak Stewardship Manager
Suzanne Martino Nurse
Angela McCarthy Circulation & Interlibrary Loan Assistant, Dining Hall Clerk
Michael McCarthy Director of Food Services
Joyce McCarvill College Advising Assistant
Doreen McConley Nurse
Deborah McCormick Programmer Analyst
Jansen McNay Manager of Administrative Computing
Peter McNeil Custodian
Gretchen McPherson Assistant Strength and Conditioning Coach
Tim McVaugh History Teacher
Rebecca Melvoin History Teacher, Assistant Dean of Students
Martina Merrigan
Justin Mickiewicz
David Miller Assistant Dean for Global and Academic Affairs, Director of the Center for Service and Global Citizenship
Brenda Miller Piano Instructor, Chamber Music Coach
Todd Miner Dishwasher/Utility Worker
Shawn Miner Cash Operation Co-manager
Stephanie Mitchell Dining Hall Prep Crew
Rachel Moore Director of Leadership Gifts & Gift Planning
Marcelle Morgan
Elizabeth Mott
Bernard Motyka Athletic Dept Equipment Manager
Darla Motyka Athletic Stockroom Assistant
Samar Moushabeck Language Teacher: Arabic
Jean Murphy Director of Advancement Research
Matthew Naumowicz
Susan Neal Executive Assistant to the CFO, Summer Program Coordinator, DASAC Registrar
Neil Neuhauser Carpenter
Yanik Nichols French Teacher, Admission Associate
Molly Nickerson
Molly Nickerson Science Teacher
Peter Nilsson Director of Research, Innovation, and Outreach; English Teacher
Judie O'Donnell Special Assistant to the Head of School
Christine O'Neil Nurse
Daika Padilla Nurse
Ruchi Pandey Programmer Analyst
Ariel Parkington Violin/Viola/Mandolin Instructor, Strings Coach
Brian Parsons Dining Hall Prep Crew
Steven Parsons Head Baker
Beverley Payne
Melissa Persons Director of Financial Aid and Student Accounting
Kimberly Pettengill
Kimberly Pettengill Coordinator of Admission Office Mailings
Doreen Phelan Accounts Payable Coordinator
Drew Philie Assistant Athletic Director and Assistant Director of Admission
Genevieve Pitt Associate Director of Admission
Thomas Pousont Director of the Choral Program, Organ Instructor
Lynne Powers Cashier/Cook
David Purington Environmental Management Coordinator
Jennifer Quesnelle
Pamela Raymond Custodian
Forest Reid
Jessica Remillard Administrative Assistant to Gift Planning and 50th Reunion
Doria Rhodes Children's School Teacher
John Richardson Security Officer
Susan Richardson Custodian
Emily Richardson Research, Innovation, and Outreach Coordinator
Julia Rivellino-Lyons History Department Chair, History Teacher
Gregory Rolland Controller
Ann Romberger Chief Advancement Officer
Andrea Rubinaccio Storeroom Clerk
Cindy Rucci Cataloging and Circulation Assistant
Laurence Rudder Prep Crew
Angela Ryczkowski
Gary Rzab Drum Set Instructor, Percussion Ensemble Coach
Traci Sackrey
Traci Sackrey Administrative Assistant to Dean of Admission & Financial Aid
Kathleen Salinetti Groundsperson
Caroline Savage Associate Director of Admission
Samuel Savage Language Department Chair, Language Teacher
Margaret Scarborough Exec. Asst. to Asst. Head for School Life/Dean of Students and Dean of Students' Office
Jill Schaffer Director of The Experimentory Summer Program
Keith Schempp Dining Hall Storeroom Clerk
Debora Sears Children's School Teacher
Joyce Shalaby Acquisitions Coordinator
Thomas Sharpe Project Manager, Plant Construction & Maintenance
Heather Sharpes-Smith Instructional Technology Specialist
Mary Ellen Shaughan
William Shea Custodian
Melinda Shearer Security Officer
Gregory Shearer Systems Administrator
Bradley Shulda ITS Support Specialist
Susan Shulman Programmer/Analyst
Stephanie Shumway Dance Lesson Instructor
Gary Sibilia Security Officer
Edward Sobieski Custodian
Cara Soifer Nurse Practitioner
Heather Sonn Security Officer, Bus Driver
Mark Spencer Director of College Advising
Saundra Starosielski Cashier/Cook
Caroline Stedman Associate Director of Admission
Anna Steim Assistant Dean of Faculty, English Teacher
Thomas Stone Custodian
Lisa Stowe Custodian
Jerome Sullivan Custodian
Roberta Sullivan Cashier/Cook
William Summers Network Administrator
Lynn Sussman Music Program Coordinator, Clarinet Instructor, Woodwind Ensemble Coach, Chamber Music Coach
Kimberly Sweet
Sarah Swersey Flute Instructor, Flute Ensemble Coach, Chamber Music Coach
Jeffrey Swetland Manager, Endowment & Infrastructure Accounting
Tonya Talbot Nurse
Jodi Tanguay
Jodi Tanguay Groundsperson
John Taylor Associate Head of School, Dean of Faculty, Language Teacher
Lynne Taylor Custodial Supervisor
Jennifer Taylor
Jennifer Taylor
Margaret Temesvari Assistant Director of Alumni Relations
Eleanor Tennyson Custodian/E&R Laundry Worker
Halie Theoharides Library Circulation Assistant for Marketing & Innovation
Norman Therien Athletic Stockroom Assistant
David Thiel Assistant Head of School for Strategy and Planning
Vita Thiel Testing Coordinator, Assistant Registrar
Khaleh Thomas Science Teacher
Travis Tolzdorf Cashier/Cook
Conner Tolzdorf Prep Crew
Carrie Towle Ballet & Dance Lesson Instructor, Ballet Coach
Elizabeth Unaitis
Aimee Urgiel Dishwasher/Utility Worker
Lynn Valle Senior Leadership Gifts Officer
Laure Van Den Broeck Raffensperger
Margaret Van Dyck Dance Lesson Instructor
John Van Eps Director Of Bands/Music teacher
Heather Wakeman Assistant Director, Center for Service and Global Citizenship
Raymond Walker Assistant Director of Alumni Relations
Xiao Lan Wang Cello Instructor, Ensemble Coach
Catherine Warriner Custodian
Spencer Washburn Associate Director of Admission
Duane Weber Dishwasher/Utility Worker Assistant Supervisor
Yu-Mei Wei Piano Instructor, Chamber Music Coach
Kristopher Wiemer Manager of Instructional Technology
Elizabeth Wierzbicki Assistant to the Dean of Admission and Financial Aid
Penny Wilder Custodian
Milton Williams Director of Facilities
Kenneth Williams Groundsperson
Jess Wissemann Social Media and Email Manager
Linnea Woline Web Services & RSVP Coordinator
Jan Wondoloski Manager, Facility Services
Shawn Wood HVAC/Plumber
Billie Jean Wood
Billie Jean Wood Payroll & Benefits Administrator
Bradley Woodward Assistant Director of Food Services
Kimberly Wright English Teacher
Paul Yager Theater Technical Director
Sandra Yager Campus Stores Manager
Marjorie Young Director of Inclusion & Community Life, Associate Director of Admission
Elizabeth Yvon